Czy trzeba spłacać kwoty z nakazu zapłaty?

Czy trzeba spłacać kwoty z nakazu zapłaty?

Czy trzeba płacić kwoty z nakazu zapłaty? Nie zawsze. Warto wcześniej upewnić się, czy ten, kto nas pozwał, ma rację. Jeśli nasz dług został wykupiony przez firmę windykacyjną lub fundusz sekurytyzacyjny warto sprawdzić, czy dług nie jest zawyżony lub przedawniony.

Jedno jest pewne, jeśli dostaniesz nakaz zapłaty i przestraszony schowasz go do szuflady albo wyrzucisz (znamy i takie przypadki) to problem nie zniknie. Co więcej, pewnego dnia spotkasz się z komornikiem.

Czy trzeba spłacać kwoty z nakazu zapłaty?

Co robić? Przede wszystkim czytać pouczenia, które każdy pozwany dostaje z sądu razem z pozwem i nakazem zapłaty. Żeby nie było, jak w przypadku pewnej starszej pani, która stwierdziła:  „….panie, ale ja przecież dostałam nakaz zapłaty, z sądu. Skoro nakaz zapłaty, to znaczy, że trzeba płacić…”

Nie zawsze trzeba. W pouczeniu jest napisane, że można wnieść sprzeciw. Każdy pozwany ma na to tylko 14 dni od otrzymania nakazu zapłaty.

Ile to kosztuje? Jeśli nakaz został wydany w postępowaniu upominawczym (a tych nakazów jest zdecydowana większość) nie ma opłat sądowych od sprzeciwu!

Co daje wniesienie sprzeciwu? Po wniesieniu sprzeciwu nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym traci moc – czyli jest tak, jakby go nie było. W takiej sytuacji sąd wyznacza rozprawę i dopiero po jej przeprowadzeniu wydaje wyrok. Co ważne, pozwany  może, na piśmie lub ustnie, przedstawić swoje stanowisko w sprawie, zgłaszać zarzuty, podważać wysokość długu.  

Z naszego doświadczenia wynika, że warto zaskarżać szczególnie nakazy w elektronicznym postępowaniu upominawczym z e-Sądu z Lublina. Sąd wydaje takie nakazy na podstawie samego pozwu. A w pozwie można napisać wszystko…

Dostałeś nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym? Dostałeś nakaz z e-Sądu w Lublinie? Pozwała Cię firma windykacyjna albo niestandaryzowany fundusz sekurytyzacyjny? Nie wiesz, jak zredagować sprzeciw, aby był skuteczny?

Prześlij nam dokumenty, a my zadbamy o skuteczny sprzeciw. Napisz: pomoc@portal-dluznika.pl