Czy komornik może doliczyć VAT do opłaty egzekucyjnej? Sąd Najwyższy podjął uchwałę, która nie powinna już pozostawiać wątpliwości.

Komornicy muszą płacić podatek od towarów i usług

Sąd Okręgowy we Wrocławiu zwrócił się do Sądu Najwyższego z pytaniem o to, czy opłata egzekucyjna ustalona przez komornika sądowego jest kwotą stałą, czy może zostać powiększona o wartość VAT. Wątpliwości pojawiały się po tym, jak Minister Finansów uznał komorników za podatników podatku od towarów i usług w zakresie wykonywanych przez nich czynności.

W prawie nie istniał żaden przepis zakazujący komornikom doliczania podatku VAT do egzekwowanej sumy. Nie było także przepisu mówiącego, że takie działanie jest w porządku. W związku z tym, kwestią sporną stało się to, czy komornik może doliczyć VAT do opłaty oraz – z drugiej strony – czy dłużnik może o taką czynność komornika zaskarżyć ” – wyjaśnia Łukasz Białkowski, specjalista powiązany z Portalem Dłużnika.

Opłata egzekucyjna nie może zostać powiększona o VAT

Sąd Najwyższy, w składzie siedmiu sędziów, 27 lipca 2017 roku podjął uchwałę, której treść umieszczamy poniżej:

  • Komornik sądowy nie może podwyższyć opłaty egzekucyjnej, pobieranej na podstawie art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (jedn. tekst: Dz.U. z 2016 r., poz. 1138 ze zm.), o podatek od towarów i usług.

„Opłata egzekucyjna nie może zostać powiększona o wartość podatku VAT. Dzięki uchwale podjętej przez Sąd Najwyższy jasne stało się, że dłużnik nie ma obowiązku płacić dodatkowej kwoty. Prześledziliśmy zapisy informujące o tym, do jakich przepisów odniósł się Sąd Najwyższy przed podjęciem decyzji i w pełni się z nią zgadzamy.” – dodaje Łukasz Białkowski.

***

Polecamy artykuł:

Gdy komornik puka do drzwi… – W tekście wyjaśniamy kim jest komornik, kiedy wkracza do akcji, w jaki sposób może egzekwować dług i jak uniknąć egzekucji komorniczej.

Jeśli borykasz się z problemami finansowymi, zgłoś się do nas. Od 13 lat zajmujemy się oddłużaniem Polaków. Pomożemy także Tobie.

Nasz email: pomoc@portal-dluznika.pl